Jeżeli masz jakieś nurtujące Cię pytania, chcesz uzyskać dokładne informacje lub po prostu chcesz się z nami skontaktować - skorzystaj z formularza kontaktu dostępnego tutaj.
Jak działa czytnik kodów kreskowych?
Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem przeznaczonym do odczytu informacji zapisanych w postaci kodu kreskowego. Czytnik kodów kreskowych emituje wiązkę światła za pomocą diody laserowej lub diody LED. Padająca wiązka jest odbijana przez kod kreskowy (kody 1D zbudowane są z pionowych kresek, które oddzielają kontrastowe pola - wbrew powszechnej opinii kod kreskowy nie musi być drukowany w kolorze czarnym. Dzieje się tak z powodów praktycznych, gdyż największy kontrast notujemy między kolorem czarnym i białym - najmniejsze ryzyko błędu w odczycie).
Generowana przez czytnik wiązka nakierowana na kod kreskowy jest odbijana od przerw pomiędzy pionowymi paskami. Odbite światło jest skupiana na lustrze, które następnie kieruje wiązkę na fotodetektor. Wspomniany układ jest odpowiedzialny za konwersje światła odbitego na impulsy elektryczne. W dalszym procesie mikroprocesor - układ elektroniczny odpowiada za przetworzenie impulsów na postać znaków prezentowanych np.: na ekranie komputera lub terminala przenośnego wyposażonego w czytnik kodów kreskowych.
Czytnik kodów kreskowych jest urządzeniem, które w zależności od środowiska może być programowane wedle potrzeb użytkownika. Odczytywany kod kreskowy można wzbogacić od wymagany prefix lub sufix - dodatkowy znak przed lub po odczytywanym kodzie kreskowym. Często spotykaną funkcją wykonywaną po odczycie jest dodanie znaku "ENTER" po odczytanej serii znaków.
Najpopularniejsze czytniki kodów kreskowych wyposażone są w interfejs komunikacyjny USB, który zapewnia sprawne połączenie zarówno z komputerem jak i kasą fiskalną. W przypadku, gdy czytnik jest podłączony do PC-a, zazwyczaj pracuje on w trybie "emulacji klawiatury". W praktyce oznacza to, ze odczytywana zawartość kodu kreskowego pojawia się na ekranie komputera, w miejscu, gdzie znajduje się kursor.
Oznacza to, że dzięki wykorzystaniu kodu kreskowego można odczytać kod kreskowy np.: do dokumentu tekstowego - Notatnik, Word itd. Tekst pojawi się w miejscu mrugającego kursora.
W rodzinie czytników kodów kreskowych znajdują się także bezprzewodowe czytniki kodów kreskowych, które zapewniają większy komfort pracy, bez konieczności działania w zasięgu kabla, który wiąże czytnik z komputerem. Obecnie w zależności typu komunikacji, czytniki działają w zasięgu od 10m do 100m od stacji bazowej (w linii prostej, nie uwzględniając ukształtowania terenu oraz innych obiektów w budynku).
Warto pamiętać także o czytnikach 2D, które poza standardowymi kodami kreskowymi 1D (pionowe kreski przedzielone pustą przestrzenią), odczytują także kody dwuwymiarowe np.: QRcode. Kody 2D pozwalają na zakodowanie wewnątrz kodu większej ilości znaków, niż standardowy kod kreskowy.