Jeżeli masz jakieś nurtujące Cię pytania, chcesz uzyskać dokładne informacje lub po prostu chcesz się z nami skontaktować - skorzystaj z formularza kontaktu dostępnego tutaj.
Czym jest kod SSCC i z jaka jest jego budowa?
Zaczynając od początku, należy zacząć od rozszyfrowania skrótu SSCC (z ang. Serial Shipping Container Code), który odpowiada polskiemu tłumaczeniu - Seryjny Numer Jednostki Wysyłkowej. W praktyce oznacza to unikatową identyfikację jednostek logistycznych - kontenerów, palet, paczek, o których informacja kodowana jest w we wspomnianym kodzie SSCC. Wykorzystanie kodu SSCC umożliwia uzyskanie szczegółowej informacji na temat zawartości przesyłki bez konieczności oklejania paczek kilkoma etykietami oraz ich skutecznego śledzenie.
Numer (kod) SSCC jest nadawany przez organizacje GS1, kody SSCC są przydzielane w postaci unikatowej puli numerów jednostkom gospodarczym. Każda jednostka logistyczna otrzymuje unikalny numer, który firma pobiera z przydzielonej puli - aż do jej wykorzystania, wówczas jednostka gospodarcza musi zwrócić się do instytutu GS1 o przydzielenie nowej puli numerów. Warto pamiętać o tym, że numer jest generowany w momencie formowania jednostki logistycznej i jest unikalny, aż do końca trwania procesu transportu przesyłki.
- cyfra rozszerzająca D może się zmieniać od 0 do 9, wedle uznania, jednka sugerowane jest wykorzystywanie cyfr według kolejności zaczynając od 0.
- numer identyfikacyjny firmy (dawniej numer jednostki kodującej) to przydzielony dostawcy unikatowy numer, które przedsiębiorstwo otrzymuje w wyniku umowy z ILiM – GS1 Polska.
- indywidualny numer jednostki logistycznej przydzielaja firma posiadająca pulę kodów z GS1 tworząc daną jednostkę logistyczną.
- cyfra kontrolna, która służy do wykrywania błędów odczytu kodu kreskowego, wyliczana jest według algorytmu GS1.