Jeżeli masz jakieś nurtujące Cię pytania, chcesz uzyskać dokładne informacje lub po prostu chcesz się z nami skontaktować - skorzystaj z formularza kontaktu dostępnego tutaj.
Czy RFID zastąpi klasyczne Kody kreskowe?
Technologia kodów kreskowych upowszechniła się w ciągu ostatnich 20 lat do tego stopnia, że obecnie możemy mówić o standardzie znakowania towarów kodem kreskowym. Znakowanie kodem paskowym spotykamy, na co dzień w sklepach, magazynach, przesyłkach kurierskich itd.
Kod kreskowy stanowi unikalny identyfikator produktu, który pozwala na szybkie jego rozpoznanie, dzięki informacjom zawartym w bazie danych. Odczyt pojedynczego kodu kreskowego, wraz z jego zlokalizowaniem na opakowaniu to zaledwie kilka sekund. Pionowe paski stały się dla nas tak powszednie, że praktycznie nie zwracamy na nie uwagi. Coraz częściej nie tylko sklepy, ale także firmy wyposażone są w czytniki kodów kreskowych oraz drukarki etykiet. Pomagają nam płacić rachunki, przyśpieszają proces inwentaryzacji. Jeśli uwzględnimy przy tym także kody 2D, które szturmem podbiły aplikacje mobilne. Możemy śmiało powiedzieć, że kody kreskowe nas otaczają. Dlaczego zatem znaczniki RFID, miałyby zastąpić tak popularne kody kreskowe?
Tagi RFID umożliwiają identyfikacje bezprzewodową, czyli możemy odczytać zawartość pamięci scalaka z większej odległości. W zależności od standardu od kilku do kilkudziesięciu centymetrów dla RFID działającego w pasmie niskich i wysokich częstotliwości, do kilkunastu metrów dla tagów w pasmie UHF – a nawet kilkuset, jeśli weźmiemy pod uwagę tagi aktywne, z autonomicznym zasilaniem. Jeśli dodamy do tego, że obecna znajomość technologii pozwala na odczyt do kilkuset tagów na sekundę, wówczas będziemy mieli obraz tego, jakie możliwości oferuje nam technologia RFID. Największą przeszkodą i spowalniaczem rozwoju technologii są obecnie wysokie koszty początkowe, które musi wziąć na siebie firma pragnąca skorzystać z tej innowacyjnej technologii. Warto jednak pamiętać o tym, że i w przypadku kodów kreskowych, koszty były kilkanaście lat temu dużo wyższe, niż obecnie. Oznacza to, że możemy spodziewać się, że w przyszłości także technologia RFID będzie także dostępna dla wszystkich.
RFID to zdecydowanie przyszłość automatycznej identyfikacji. Niemniej, warto zwrócić uwagę, że już teraz możemy znajdziesz dziedziny, gdzie wspomniana technologia jest wykorzystywana, na co dzień. Przede wszystkim trzeba tutaj przytoczyć kontrolę dostępu – karty dostępu oraz tzw. pastylki, które pozwalają nam otwierać drzwi. Transport publiczny oraz wszelkiego rodzaju karty lojalnościowe, to także przykład, że RFID jest coraz bliżej i zaczynamy spotykać się z jej rozwiązaniami w naszym codziennym życiu. Podobnie dzieje się w branży jubilerskiej lub pralniczej, gdzie coraz częściej do identyfikacji drogiego asortymentu wykorzystuje się znaczniki RFID. Automatyzacja w naszym codziennym życiu pokazuje, że wciąż żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego. Jeśli nawet w tak modnych obecnie imprezach biegowych, do rejestrowania wyników zawodników, wykorzystuje się właśnie tagi RFID. Pozwala to z optymizmem patrzeć w przyszłość. Niemniej, nie wolno skazywać starego poczciwego kodu kreskowego na pożarcie. Obie technologię mogą żyć w symbiozie i skutecznie ułatwiać nam życie.
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony www, gdzie dowiecie się o wiele więcej na temat RFID oraz kodów kreskowych.