Jeżeli masz jakieś nurtujące Cię pytania, chcesz uzyskać dokładne informacje lub po prostu chcesz się z nami skontaktować - skorzystaj z formularza kontaktu dostępnego tutaj.
Terminal mobilny policjanta – jakich informacji dostarcza?
Policja stanowi umundurowaną formację, która powołana została do ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Wiąże się to z koniecznością realizacji różnego typu zadań, gdzie kluczowe znaczenie odgrywa dostęp do informacji. Z tego też powodu zastosowanie znajduje szereg systemów policyjnych oraz pozapolicyjnych, wspomagających codzienną pracę funkcjonariuszy. Aby jednak uzyskać do nich dostęp, należy dysponować odpowiednim zapleczem technicznym. Dla policjantów realizujących czynności w terenie, doskonałym rozwiązaniem okazuje się być terminal radiowy.
Terminale mobilne przewoźne i przenośne
W zależności od formy wykonywania przez policjantów zadań, funkcjonariusze mogą wykorzystywać terminale mobilne przewoźne lub też zostać wyposażeni w mobilny terminal przenośny. Dzięki temu zarówno patrole piesze, jak i zmotoryzowane, zostały wyposażone w urządzenia, które mają możliwość uzyskania bezpośredniego dostępu do Krajowego Systemu Informacyjnego Policji.
Wykorzystywany sprzęt jest tak naprawdę komputerem wyposażonym w przeglądarkę www. Gwarantuje on bezprzewodową łączność z KSIP za pomocą usług operatora GSM. W rezultacie możliwa staje się szybka weryfikacja danych, niezbędnych do wykonania czynności służbowych przez policjanta. To duże ułatwienie, bowiem nie wiąże się już z koniecznością przekazywania tego rodzaju informacji do dyżurnego jednostki, celem uzyskania odpowiedzi. Skraca to czas przeprowadzanej interwencji, legitymowania lub kontroli drogowej.
Jakich informacji dostarcza terminal?
Terminale mobilne mogą dokonywać sprawdzeń w systemach policyjnych oraz pozapolicyjnych. Wszystko uzależnione jest od potrzeby wykorzystania urządzenia w konkretnej sytuacji. Dane przetwarzane są w takich zbiorach, jak Krajowy System Informacyjny Policji lub też System Informacji Schengen, gdzie można znaleźć dane na temat cudzoziemców. Dodatkowo skorzystać można także z systemów pozapolicyjnych, w skład których wchodzą między innymi:
Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności,
Centralna Ewidencja Kierowców,
Centralna Ewidencja Pojazdów,
Rejestr Podmiotów Gospodarki Narodowej.
Terminal przenośny daje więc możliwość uzyskania szeregu informacji, dotyczących zarówno osób, pojazdów, dokumentów lub rzeczy. Oprócz danych adresowych, znajdują się tam również informacje dotyczące ewentualnych poszukiwań, osób zaginionych oraz różnego rodzaju zakazów i nakazów. Policjant bez problemu zweryfikuje uprawnienia do prowadzenia pojazdów, liczbę punktów karnych i będzie w stanie podjąć odpowiednie czynności w momencie ujawnienia osoby poruszającej się pomimo zakazu sądowego. Posiada także dostęp do informacji z systemów międzynarodowych, takich jak baza Interpolu.